logo

reklam
03 Aralık 2014

DÜNYADA BENZERLERİ YOK

göndakGönen Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlkyardım Derneği bünyesinde 3 yıl önce kurulan “Çocuk Kulübü”nde 4 ile 10 yaşları arasında 29 çocuk, büyüklerinden aldıkları arama kurtarma, yaralıya müdahale, ilk yardım eğitimleriyle tatbikatlara katılıyor.

Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonunun (AKDF), “6,9 büyüklüğünde deprem” senaryosuna göre planlanan “2014 Yılı Ulusal Tatbikatı”, bazı illerde faaliyet gösteren 8 dernekten 220 arama kurtarma personelinin katılımıyla hafta sonunda  Gönen’de yapıldı.

Senaryo gereği yıkılan binaların enkazlarından yaralıya ulaşan ekiplerin koordineli çalışmaları, başarıyla gerçekleştirildi.

Tatbikatta en büyük ilgiyi Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlkyardım Derneği (GÖNDAK) bünyesinde kurulan Çocuk Kulübünün 4 ila 10 yaşlarındaki üyeleri aldı. Bir binanın enkazında iki yaralıya ulaşan 29 çocuğun, çalışmaları sırasındaki güvenlik tedbirleri dikkati çekti.

Yaralının üzerinde ve çevresindeki beton parçalarını ortak çalışmayla uzaklaştıran çocuklar, yaralıya hiç dokunmadan sağlık ekiplerine haber verdi. Çocuk Kulübü, tatbikattaki başarılarıyla, büyüklerinden, Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü yetkilileri ve ailelerinden tam not aldı.

“Dünyada benzerleri yok”

GÖNDAK Başkanı Ünsal Acar, dernekleri bünyesindeki Çocuk Kulübünün dünyada benzerinin bulunmadığını belirterek, arama kurtarmanın küçüklerinden oluşan kulüpte 4 yaşında 2’si kız 3 çocuk olduğunu söyledi. İlköğretim çağı ve öncesi çocukları bir araya getirdiklerini ifade eden Acar, şöyle devam etti:

“Toplum bilincini, paylaşmayı, dayanışmayı, yardımlaşmayı öğretiyoruz. Amacımız bu çocukları, ileride arama kurtarmacı yapmak değil. Ülkesine, çevresine duyarlı, paylaşabilen, ekip çalışması yapabilen bireyler olması için çalışıyoruz. 3 yılda çok önemli yol kat ettik. Tatbikatlarında birbirleriyle nasıl yardımlaştığını, ekip halinde hareket ettiklerini gördük.”

Küçüklere her şeyden önce afet anı ve sonrasında yapılması gerekenleri içeren “ABC” eğitimleri denilen bilgileri verdiklerini vurgulayan Acar, “Deprem anında nasıl davranacaklarını, korunacaklarını, nasıl hareket edeceklerini biliyorlar. Deprem öncesinde neler yapmaları gerektiğini biliyorlar. Gelecekte büyüdükçe bilgilerin yönü değişecek ama en azından küçük yaşta temeli oluşturmuş oluyoruz. Onlar da çok mutlu arama kurtarma faaliyetlerinde yer almaktan. Bir insan hayatının ne kadar önemli olduğunu bu yaşta daha iyi anlıyorlar” diye konuştu.

Ekip lideri 11 yaşındaki Serdar Ayvaz, GÖNDAK Başkanı Acar’dan eğitim aldıklarını belirterek, enkazlarda manken üzerinde arama kurtarma çalışması yaptıklarını söyledi. Yaralıyı buldukları anda üzerindeki yıkıntıları temizleyip sağlık ekiplerini çağırdıklarını anlatan Ayvaz, kulüpte bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu kaydetti.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.