logo

reklam
16 Şubat 2017

MKS DEVO’dan çevreci plastik

Türk kimya sektöründe 2003 yılından bu yana tekstil, inşaat, deterjan ve temizlik ürünleri sektörlerine yönelik organik kimyasal üretimi yapan MKS Devo Grup, hedef büyüttü. Kimya devi MKS Devo, plastikleri daha sağlıklı ve çevre dostu malzemelere dönüştürecek 4 milyon dolarlık bir yatırımı OSB’deki tesislerinde hayata geçirdi. 50 tonluk ilk ihracatı da Güney Afrika’ya yaptı. . Yönetim Kurulu Başkanı Şengün “Tesislere 2017 yılında 10 milyon dolarlık ek yatırım planlanıyor” dedi.

2009 yılından beri Bandırma Organize sanayi Bölgesinde üretim yapan MKS Devo, Organize Sanayi’de kurulu tesislerine yaptığı 4 milyon dolarlık ek yatırımla, plastik üretiminde kullanılan kanserojenik ftalat bazlı hammaddeleri ortadan kaldıracak çevreci, organik plastik hammaddeleri üretmeye başladı.  Kimya devinin, 50 milyon dolarlık ihracat hedeflediği yeni üretim tesisleri, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da katıldığı törenle hizmete girmişti.

MKS Devo Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, ana hedeflerinin Türkiye’nin 40 milyar dolara yaklaşan kimya ithalatını yerli üretimle ikame etmek olduğunu, bununla birlikte Mayıs ayında açılışını gerçekleştirdikleri organik kimyasal esterleşme üretimi tesisiyle ihracata da ağırlık vermeye başladıklarını kaydetti. İlk etapta 50 milyon dolarlık bir ihracat hedeflediklerini belirten Şengün, önümüzdeki yıllarda bu rakamın artacağını vurguladı. Mevcut hammadde üreticilerinin var olan üretim teknolojileri ile günceli yakalamaktan uzak olduğuna işaret eden Şengün, “Üç senedir Ar-Ge çalışmalarını büyük bir titizlikle devam ettirdiğimiz ve birçok patentli buluşlar ile desteklediğimiz mühendislik çözümleri sayesinde üretim teknolojisini inovatif bir yaklaşımla yeniden dizayn ettik. Türkiye pazarında yine önemli bir organik hammadde açığını kapatacağımızı öngörüyoruz. DOTP, ftalatsız plastifiyan olarak pazara giriş için seçtiğimiz başlangıç ürünü olacak” dedi. MKS Devo Kimya’nın 2003 yılında kurulduğunu anlatan Korgün Şengün, “Türkiye’nin 35 milyar dolarlık kimya ithalatının yerli ikamesi için çalışan bir sanayi kuruluşuyuz” dedi.

MKS DEVO ilk ihracatını ise Ocak ayında 50 tonla Güney Afrika’ya yaptı.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.