logo

reklam
04 Nisan 2017

Balıkesir marka yolunda

uğur 2

Basın mensuplarına Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıllık çalışmalarını anlatan Başkan Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’i sadece Türkiye değil, dünyaya tanıtacak vizyon projeler hazırladıklarını söyledi. Başkan Uğur, Büyükşehir proje ve çalışmaları ile Balıkesir’in değerine değer katmak istediklerini belirtti. Başkan Uğur, Büyükşehir’in 3 yıl içinde toplam 1 milyar 250 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiğini söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesinin tamamlanan ve devam eden yatırımları hakkında basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’ndan düzenlenen toplantıya Balıkesir’in tüm ilçelerinden basın mensupları katılırken, Daire Başkanları da hazır bulundu. Yapılan çalışmalar, devam eden projeler ve başlayacak olan projelerle ilgili görseller ve videolarında gösterildiği toplantı sonunda Başkan Uğur basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Büyükşehir Belediyesi’nin Balıkesir Su ve Kanalizasyon idaresi (BASKİ) ile birlikte 3 yıl içinde toplam 1 milyar 250 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Uğur, Balıkesir’in vizyon projeler ile daha da değer kazanacağını belirtti.

 

BÜYÜKŞEHİR PROJELERİ HIZLA UYGULAMAYA KONULDU

 

Balıkesir’in 30 Mart 2014 tarihinde nüfusu 750 bin ve üzeri olan diğer iller gibi Büyükşehir statüsüne kavuştuğunu söyleyen Başkan Uğur, bütünşehir olduğunu belirtti. Balıkesirlilerin, Büyükşehir olmayı özlediklerini ifade eden Başkan Uğur, bütün şehir ile birlikte daha önce 19 ilçe ve 34 belde deki belediyelerin ayrı su ve kazalizasyon hizmeti verdiklerini hatırlatan Başkan Uğur, “Bunların hepsi Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) kurularak onun sorumluluğuna verildi. Büyükşehirler bunun yanında bütün ulaşım, otogarlar, bütüm sebze meyve halleri, bütün mezbahaların sorumluluğu da Büyükşehir’e verildi. Bizde 2014 yılında yapılanmamızı tamamladık. Büyükşehir olunca bazı personeller eski Balıkesir Belediyesi’nden ve diğer ilçe belediyelerden geldiler. Kuruluşumuzu tamamladıktan sonra vaatler ve projelerimizi hızlı bir şekilde uygulamaya geçtik” dedi.

 

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR CAZİBE MERKEZİ OLUYOR”

 

Balıkesir’de mevcut organize sanayi bölgeleri büyütülürken, yeni sanayi bölgeleri kurma çalışmalarının da başladığını belirten Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

Balıkesir coğrafi konumu itibari ile yapılan otoyollar ve bölünmüş yollar ile cazibe merkezi haline geliyor. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi, yalnızca Balıkesir değil Bandırma, Gönen ve şimdi de Dursunbey’de yeni bir organize sanayi bölgesi bölgesi kuruldu. Balya’da da Organize Sanayi Bölgesi için istekler var, onunla iligli de planlar yapıyoruz. Yani sanayici yatırım yapmak isteyenler Balıkesir’i tercih ediyor. Bizlerde Balıkesir’in imarını yaparken hem sanayiciye yatırım yapacağı yeni sanayi alanları. Yine Balıkesir’de yaşayanlara yeni konut alanları, rekreasyon alanları, yerleşim alanları. Sosyal hayatla iligli, her türlü sosyal ve kültürel faaliyetin yapılabileceği alanlar. Yine insanımızın sağlığı önemli; çevreye de gerekli hassasiyeti göstererek temiz bir çevrede insanların huzurlu yaşaması için büyük bir gayretim içerisindeyiz”.

 

ÜÇ YILDA BİN 22 KİLOMETRE SU VE KANALİZASYON HATTI DÖŞENDİ

 

Büyükşehir çalışmaları hakkında bilgiler vermeye Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) çalışmaları ile başlayan Başkan Uğur, BASKİ’nin 20 ilçe ve 1130 mahallede hizmet verdiğini aktardı. 18 bin kilometrekarelik yüzölçümü, 290 kilometre sahil bandı ve kış ayların 1 milyon 200 bin nüfusa hizmet verdiğini aktaran Uğur, “Yaz aylarında ise 3 milyon 500 bin civarı nüfusumuz oluyor. Su Kanalizasyon İdaresi 1800 personel, 577 araç parkı ile 685 bin aboneye hizmet vermektedir. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca tüm kırsal ve merkez mahalle muhtarları ile toplantılar yapılarak sorunlar dinlenmiş, mevcut durum ve eksiklikler dinlenmiştir. Yaklaşık 15 bin kilometre mevcut işçme suyu ve kanalizasyon hattımız var. Yaklaşık 1022 lilometre içmesuyu ve kanalizasyon hattı döşendi. Her gün BASKi durmadan hat döşedi. 21 kilometre sondaj çalışması yapılarak saniyede bin litre yeni su kaynakları kullanıma kazandırıldı. Çalışmalar devam ediyor ve bittiğinde su sıkıntısı çeken mahalle kalmayacak. 30 noktaya jeneratör temin edildi. Elektirik kesildiği zaman jenaratör devreye girsin ve su kesilmesin istiyoruz” şeklinde konuştu.

BALIKESİR’DE 685 BİN SU ABONESİ VAR

 

BASKİ’nin Balıkesir’de 685 bin aboneye ulaştığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

 

BASKİ 36 tahsilat bürosu, 54 vezne, online ödeme için tüm bankalar, 12 adet kiosk cihazı ve 5 adet mobil tahsilat araçları ile hizmet vermektedir. 7 adet Acil Müdahale Atraçlarımızda sahada oluşabilecek acil su arıza, kanalizasyon, yağmur suyu baskınları, doğal afet ve durumlarda donanımlı şekilde vatandaşın hizmetinde. İlimizde 10 adet derin dejarz tesisi bulunuyor. Bandırma ve Ayvalık’ta mevcut deşarzj hatları rehabilite edilerek kapasiteleri arttırıldı. Bununla birlikte Körfezde; Gömeç, Pelitköy, Zeytinli, Altınoluk, Güre ve Narlı bölgeleri ile Marmara’da; Erdek, Ocaklar, Saraylar ve Avşa bölgelerinde yeni derin deşarj hatları projelendirilmektedir. İlimiz sınırları içerisindeki 8 adet su arıtma tesisinde 1 milyon 750 bin kişiye bin metreküp su verilecek kapasite de kullanılıyor. Susurluk’ta ise 120 bin kişiye hizmet verecek su arıtma ve kanalizasyon tesisi projelendirilmiştir. Marmara Adası’nda ise deniz suyundan normal su yaparak vatandaşların hizmetine sunuyoruz. 19 adet atık su arıtma tesisinin 9 adedi yenilendi. Diğer ile merkezlerinde ise atık su arıtma tesisi yapımına başlandı. Bandırma tesisinin temeli 2018 yılında atılacak ve yüzde 80’i Avrupa Birliği tarafından karşılanan bir proje olacak. Tüm bu arıtma tesislerimiz tamamlandığında toplanda 2 milyon nüfusa hizmet verebilecek kapasitede 34 tesis olacak”.

 

BASKİ’NİN 124 MİLYON LİRALIK PROJESİ TAMAMLANDI

 

Balıkesir Su ve Kanazlisayon İdaresi (BASKİ) tarafından yapılan ve tamamlanan projeler hakkında da bilgiler veren Başkan Uğur, “İvrindi- Büyükyenice’ye Atıksu Arıtma Tesisi kurduk. 5 bin kişilik bir arıtma, 2 milyon liralık yatırım yapıldı. Dursunbey Atıksu Arıtma Tesisi 25 bin kişilik. 10 milyon lkira harcanmış. Balıkesir il genelinde 1022 kilometre içmesuyu şebeke ve yağmursuyu hattı yapıldı. Yeni kullanılan boruların hepsi dükil boru; uzun ömürlü ve kir tutmuyor. Ayvalık’ta 10.5 kilometre. Altınova’dan Ayvalık’a içme suyunu getirdik. 5 bin tonluk su deposu ve 5 bin 460 metrelik içmesuyu hattı. Ayvalık’a 10 bin tonluk depo yaptık. Ayvalık artık susuz kalmıyor. 3 bin tonluk Susurluk ve köylerine su deposu yapıldı. Susurluk Danaveli’ye su getirmek için 800 bin lira harcadık. Ayvalık Atıksu Terfi Hattı yaptık. Ayvalık Körfezi’ne 28 noktada deşarj vardı. Bunları kanaliasyon hattına bağladık. Ayvalık’ta şehir kulubüne oturuyorsun yemek yyeceksin kanalizasyon kokusu geliyordu. Gönen’e altyapı tesisi kuruldu. Dursunbey altyapısı, Marmara Topağaç altyapısı, Burhaniye Orjan kanalizasyon şebekesi merkeze bağlandı. Geçitler bazen uzun sürüyor deniliyor. Bu geçitlerden su, kanalizasyon elektirik ve telefon hatları gidiyor. Bunlar yeniden yapılıyor. Otel Basri’deki kavşağın adı artık 15 Temmuz Şehitler Kavşağı oldu” diye konuştu.

ARSENİK ÇEŞMELERİ YAPILDI

7 kırsal mahallede 2 milyon lira harcanarak arsenik çeşmeleri kurduklarını ifade eden Başkan Uğur, “İlk önce 50 çeşme yaptık. 2. kısımda ise 25 arsenik arıtma sistemli çeşme yaptık. Arsenikli akan sular artık denetimli olarak temizleniyor. Vatandaş çayının ve yemeğini suyunu alıp gidiyor. Çay Deresi mevcut hatların deplasesi. Emniyet kavşağı içmesuyu deplasesini yaptık. 90 farklı noktada kanalizasyon terfi merkezlerinde gaz ölçüm tesisleri kurduk. Hiçbir işçimiz gaz zehirlenmesinden yaşamını yitirmesin diye” dedi. BASKİ’nin devam eden projelerinin de 216 milyon lira olduğunu söyleyen Başkan Uğur bunlar hakkında da tek tek bilgiler verdi.

 

2500 KİLOMETRE YOL YAPILDI

 

Bir çok ilçeye İtfaiye Grup Amirlikleri kurulduğunu vurgulayan Başkan Uğur, yol çalışmaları hakkında da bilgiler verdi. Balıkesir’de Büyükşehir’in 2500 kilometre asfalt kaplama yol yaptığını ifade eden Uğur, “706 kilometre stabilize yol yaparken, 515 bin metrekare parke taşı döşedik. Basım onarım, yalıtım, çevre düzenlemesi gibi çalışmalarda yaptık. Fen İşleri binamızın projesi ise devam ediyor. Daha önce bir çok şey merkezdeydi. Bunların hepsini şehir dışına alacağız. Ayvalık Cunda köprüsü bitti. Tüm kanalizasyon boruları, su hatları, telekom ve elktirik hatları yol altından gidiyor. Havran merkezi ile şehri birleştiren bir köprü yaptık. Vatandaş iki kilometre fazla dolaşmadan gidecek. 800 gariban vatandaşa doğalgaz bağladık. Kmür havayı kirletiyor, insanları hasta ediyor. Vatandaşlarımıza doğalgaz sobaları veriyoruz. Karesi, İvrindi’de düğün salonları yaptık” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN HİZMETLERİ SAYMAKLA BİTMİYOR

 

Büyükşehir yeni hizmet binası hakkında da bilgiler veren Uğur, “Büyükşehir 3-4 yerde hizmet veriyor. Şuan daha önce alışveriş merkezi yapılan yerde hizmet veriyoruz. Bizim dailerimiz hep başka yerlerde. İnşallah yeni hizmet binası içinde yarışma açtık ve birinci gelen projenin imalat projesi hazırlanıyor. Onuda Balıkesir merkezi değil, kentin daha depreme dayanıklı yeni oluşturduğumuz Karesi bölgesine yapacağız. Gönen’e yeni terminal binası inşa edeceğiz. Yaptığımız kavşak düzenlemeleri var. Kuvayi Milliye, 15 temmuz Şehitler ve Doğumevi Kavşağı’da bitiyor. Daha sonra Valilik Kavşağını inşa edeceğiz. Edremit’e tek terminal binası yapacağız. Kepsut Kültür Merkezi, Savaştepe Düğün Salonu gibi hizmetlerimiz de var. Çocuk Köyü yaptık. Çevre illerden de buraya gelenler var. Burası cazibe merkezi haline geldi. Manisa, İzmir, Bursa ve Çanakkale’den gelenler var. 83 park yapmışız ilçelerde. 29 spor sahası yapmışız. 31 adet bahçe ve çevre düzenlemesi. Şehitlerimizin hepsine çeşme yaptık, park yaptık. Sındırgı’ya meydan düzenlemesi yaptık. Refüj ve kavşak düzenlemeleri yapıldı. Balıkesir fuar ve kongre merkezi bitmek üzere. Yüzde 90-95’te. İstanbul’daki Zorlu center’deki tüm performansların aynısını burada yapılabilecek bir salon. Manisa, İzmir ve Bursa’da olmayan salonu Balıkesir’e kazandırıyoruz. Çay Deresi Rekreasyon Alanı inşatımız bitmek üzere. Deniz’i Balıkesir’e geitiyoruz. Orada gondollar ve kayıklar yüzecek. Burhaniye’ye amfitiyatro yapıyoruz. Romalılardan daha güzel yaptık. Ege bölgesinde bölge tiyatro yok. Çamlık tepesi Rekreasyon Alanı. İhalesi yapıldı. Hilal Minareli camisi, spor alanları ve rekreasyon alanları ile güzel bir yer” diye konuştu.

 

BALPARK SOSYAL BİR PROJE

 

Büyükşehir’in Balpark çalışmaları hakkında da bilgiler veren Başkan Uğur, “Bu sosyal bir proje. Belediyenin buradan para kazandığı yok. 500-600 kişi burada çalışıyor. Sigortası ve güvencesi var. Hemde şehrin düzenlenmesi için katkı sağlıyor. Vatandaş 2-3 lira vererek sosyal projeye ortak oluyor. Yeni otoparklarımız var. Bandırma, Balıkesir ve Burhaniye’de düşündüğümüz, proje çalışmaları devam ediyor. Balıkesir’in TOKİ’si BALTOK, 1334 konutluk bir projesinin temelini Başbakanımız Binali Yıldırım attı. Buradaki dairelerle ilgili lansmanımızı önümüzdeki günlerde yapacağız. Yeni Karesi’yi burada inşa edeceğiz. 3 yıla yapılanma ile birlikte biz yeni bir belediye olmamıza rağmen bir çok il belediyesi ekibini yolluyor. Bizim ulaşım, mezbaha ve sebze meyva hali gibi projelerle ilgili o kadra çok projemiz varki. Bir çok projede örnek oluyoruz. Balıkesir’i geleceğe çocuklarımıza, gençlerimize ve yatırımcımıza hazırlamamız lazım. Balıkesir Büyükşehir belediyesi’nde çalışan 6 bin kişi var. Büyükşehir Balıkesir’de en büyük istihdamı sağlayan kurum. Tüm personelimiz vatandaşımızı memnun etmek için çalışıyoruz. Balıkesir güzel günlere gidiyor” şeklinde konuştu.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.