logo

reklam
25 Ekim 2017

DELİ DOLU BİR ADAM, KOLAY BIRAKIP GİTMEYECEK GİBİ”

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, 21 Ekim tarihli yazısında istifası istenen belediye başkanları olayını değerlendirdi. Soru ve yanıtlarla kendi tespitlerini paylaşan Hakan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur için “deli dolu bir adam, açık konuşmayı seviyor, kolay bırakıp gitmeyecek gibi” yorumunu yaptı.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, 21 Ekim tarihli yazısında istifası istenen belediye başkanları olayını değerlendirdi. Soru ve yanıtlarla kendi tespitlerini paylaşan Hakan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur için “deli dolu bir adam, açık konuşmayı seviyor, kolay bırakıp gitmeyecek gibi” yorumunu yaptı.

İşte Ahmet Hakan’ın o yazısı:

***

SORU: “Seçimle gelen seçimle gitmelidir” cümlesi, belediye başkanları için de geçerli midir?

CEVAP: Tabii ki geçerlidir. Halkın oyuyla gelen bir belediye başkanı, ancak halkın oyuyla gönderilir.

 

SORU: Erdoğan “Belediye başkanları bağımsız seçimle gelmiyor, onları parti gösteriyor” dedi. Buna ne diyorsun?

CEVAP: Kesinlikle katılmıyorum. Tayyip Erdoğan İstanbul’a bağımsız seçimle başkan olmuştu. Partisinin onu aday göstermiş olması, yapılan seçimin bağımsız seçim olmadığı anlamına gelmez.

 

SORU: İstanbul, Düzce, Niğde belediye başkanları istifa ettiler. Bu konuda ne diyorsun?

CEVAP: Üçü de “Kendi isteğimizle istifa ettik” dedi. Kendisine yönelik baskıdan söz etmeyen, edemeyen bu belediye başkanları için “Zorla istifa ettirildiler” diyemem. Adam önce “Bana baskı var” diyecek… Bunu demekten bile aciz adamın nesine sahip çıkalım.

 

SORU: Melih Gökçek’in direnişi hakkında ne diyorsun?

CEVAP: Onunki direniş falan değil ki… Onunki Erdoğan’ı yumuşatma çabası… Fakat Erdoğan’ı hiç tanımıyor. Eğer tanısaydı… Bu yumuşatma çabasının Erdoğan’ı daha da sinirlendirdiğini fark ederdi… Melih Gökçek yumuşatma çabasını sürdürdükçe kendi geleceğini de karartıyor. Gökçek böyle yapmaya devam ederse gelecekte AK Parti’de yeri falan olmayacak.

 

SORU: Bursa?

CEVAP: Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin durumu biraz daha farklı… Direnişe geçmiş gibi görünüyor. İstifa etmeme kararı almış gibi… Telkinlere kapalı.

*

SORU: Balıkesir?

CEVAP: Delidolu bir adam Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur… Hali vakti yerinde bir adam… Açık konuşmayı seviyor… Ne tam direnişe geçmiş gibi, ne de Erdoğan’ı yumuşatma gayreti içinde… İkisinin arası bir yerde… Kolay bırakıp gitmeyecek gibi…

*

SORU: Erdoğan’ın belediye başkanlarını istifa ettirme stratejisinin temel amacı nedir?

CEVAP: Üç amacı var Erdoğan’ın: BİR: Partide yenilenme havası estirmek. İKİ: Yıprandığını düşündüğü isimlerin dışında isimlerle yerel seçime girmek…
ÜÇ: 2019’da yapılacak başkanlık seçimini garantiye almak.

*

SORU: Belediye başkanlarının istifası ya da istifa ettirilmeye çalışılması, siyaseti nasıl etkiler?

CEVAP: Erdoğan bu zamana kadar çok risk aldı. Ama aldığı risklerin hiçbiri, belediye başkanlarının istifası olayındaki kadar büyük bir risk değildi. Bu zamana kadar aldığı risklerden alnının akıyla çıkan Erdoğan, bu son riskten nasıl çıkacak? Başarıyla mı, başarısızlıkla mı? Ben başarının çok kolay olmadığını düşünenlerdenim. Ama “Erdoğan’ın bir bildiği vardır herhalde” demeyi de ihmal etmiyorum.

 

Ahmet Hakan / Hürriyet

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.