logo

reklam
31 Ekim 2017

GÖZYAŞLARIYLA VEDA ETTİ

UĞUR, BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN VE AK PARTİ’DEN İSTİFA ETTİ BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AHMET EDİP UĞUR: “PARTİME VE BAŞKANLIK GÖREVİME VEDA EDİYORUM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, başkanlığa ve AK Partiye

GÖZYAŞLARIYLA VEDA ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifası istenen AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur gözyaşlarına boğularak hem AKP’den hem de belediye başkanlığı görevinden istifa etti. Uğur, “Yolsuzluğunuz yok, FETÖ bağlantınız yok fakat ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var. Bu katlanılacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti’de siyaset yapma imkanımız ortadan kalkmıştır” diye konuştu.

AKP’de istifası beklenen belediye başkanları arasında yer alan Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,Avlu’da bulunan Balıkesir Kongre Merkezi’nde istifa kararını açıkladı.

Uğur hem AKP’den, hem de büyükşehir belediye başkanlığı görevinden gözyaşlarına boğularak istifa etti. Ahmet Edip Uğur’un, istifa eden diğer belediye başkanları arasında AKP’den de istifa eden ilk belediye başkanı olması dikkat çekti.

“SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER PRENSİBİMİZ RAFA KALDIRILDI”

Ahmet Edip Uğur’un konuşmasının öne çıkan bölümü şöyle:

Bugün icraatlarımız hakkında konuşmayacağım. İcraatlarımız, halkımızın takdirlerindedir. Ülkemiz en başta FETÖ’den DEAŞ’a; PKK’dan DHKP-C’ye kadar 7 düvele kadar mücadele ettiğimiz kritik bir süreçten geçmektedir. Tam da bu zamanda bu ortamda, yerel yönetimler odak alınarak benim de içinde olduğum bazı belediye başkanlarının istifasından değişimden gelişim umutlanmaktadır. Kamuoyunda seçimle gelen seçimle gider prensibimiz rafa kaldırılmış, emirle gider şeklinde algılanmaya başlanmıştır. Millet iktidarından devlet iktidarına mı dönüşüyoruz sorularını sormak istiyoruz. Cumhuriyetimizin 94. yılındayız, bu millet devlet ağırlığını bilir. İstiyoruz ki, devlet iradesi yeniden millet iradesinin önüne geçsin. Siyaset yönetme sanatıdır. Siyasetin ancak demokrasi ile var olduğu unutulmamalıdır. Esas olan demokrasidir. Demokrasi açığı her zaman cari açıktan da önemlidir. Biz, siyaset yapan insanlarız, Dünkü Türkiye’de de bugünkü Türkiye’de de bunu gerçekleştirdik. Bana AK Parti kurucu il başkanı görevi verildi. Genel başkan yardımcılığına kadar çok önemli görevler aldık. Partimizin kasası bize verildi. Belediye başkanı olmamız istendi bunu da üstlendik. Hiçbir kademede geri durmadık. Son uygulamalarla, şimdi sormak istiyorum: Ortaya çıkan manzarada devlet milletin önüne, sadakat liyakatin önüne geçmiş gibi görülmüyor mu”

“AİLEME KADAR TEHDİT EDİLDİM”

Netice de göreve devam etme imkanı bizler için ortadan kaldırılmıştır. Metal yorgunluğu adı ile AK Parti’de otoriteye dönüşmektedir. Ankara ile iletişim kanalları sağlıklı işlememektedir. Bu durum bütün AK Parti’li belediye başkanları için de geçerlidir. Kendi adıma şunu söylemeliyim. Yolsuzluğunuz yok, FETÖ bağlantınız yok fakat ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var. Bu katlanılacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti’de siyaset yapma imkanımız ortadan kalkmıştır. Külli iradeye teslim olarak cüzi irademle milletime vefa gösteriyorum. Partime ve başkanlık görevime burada veda ediyorum. Vicdan rahatlığı ile bu kararı almış buluyorum. Hepinize, bütün hemşehrilerime, uzun mesai yıllarımda bana destek olan aileme teşekkür ediyorum.

Ahmet Edip Uğur konuşmasını bitirirken gözyaşlarına boğuldu.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.