logo

reklam
02 Kasım 2017

EDİP UĞUR ‘OTOFAJİ’ DEDİ, HERKES O KELİMENİN ANLAMINI ARADI

Otofaji kelimesinin anlamı Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’un sözlerinin ardından merak ediliyor. Edip Uğur’un Görevinden ve AK Parti’den istifa ederken “Değişim ve yenilenme süreci AK Parti’de bir otofajiye dönüşmektedir” demesi üzerine vatandaşlar Otofaji nedir, ne demek sorularının yanıtını google üzerinde aramaya başladılar.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ve AK Parti’den istifa eden Edip Uğur, istifa açıklaması sırasında partisiyle ilgili yaptığı eleştirilerde ‘otofaji’ sözcüğünü kullandı. Uğur ‘otofaji’ dedi, herkes Google’da bu sözcüğün ne anlama geldiğini aramaya başladı.

Kendi kendini yeme

Otofaji kelimesi Yunanca, “oto” (kendi kendine) ve yemek anlamına gelen “faji” kelimelerinden oluşuyor. Yani “otofaji” kendi kendini yemek demek. Bu kavram aslında 1960’larda tanımlanmıştı. Araştırmacılar o dönemde, hücrenin kendi içeriğini yıkıma uğratarak hücre zarı aracılığıyla bu materyali “lizozom” adı verilen bir “geridönüşüm” bölümüne taşıdığını ve orada bozundurduğunu göstermişlerdi. Çalışma sırasındaki bazı zorluklar 1990’lara kadar konunun detaylarına inilmesini geciktirmişti. 1990’larda Yoshinori Ohsumi ve ekibinin ekmek mayası kullanarak yaptıkları bir dizi parlak çalışma sonucunda otofaji sürecinde yer alan temel genler belirlenebildi. Ohsumi, bundan sonra bu mekanizmanın bizim hücrelerimizde de maya hücreleriyle aynı şekilde işleyip işlemediğini aydınlatmaya çalıştı.

Ohsumi’nin keşifleri, hücrenin kendi içeriğini nasıl geridönüşüme soktuğunu anlamamıza yardımcı olan yeni bir bakış açısı kazandırdı. Bu da açlığa uyum sağlama veya enfeksiyonlara yanıt verme gibi çeşitli fizyolojik süreçlerimizde otofajinin temelde nasıl bir önem taşıyabileceğini anlamamızı sağlayacaktı. Otofaji genlerinin mutasyonu hastalıklara sebep oluyor olabilir. Ve bu süreç, kanser, nörolojik hastalıklar gibi pek çok sorunda karşımıza çıkabilir.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.