logo

reklam
11 Kasım 2017

MECLİS’TE DEMOKRASİ TARTIŞMASI

ALTIEYLÜL Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun 2019’a kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildiği Büyükşehir Meclisi’ndeki oylama öncesinde Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın yaptığı konuşma ortalığı karıştırdı. Mirza, Edip Uğur’un kendi isteğiyle istifa etmediğini hatırlattı, “bu uygulamayı kabul etmiyoruz, yapılanları yerel darbe ve millet iradesine müdahale olarak görüyoruz” dedi.

 

Edip Uğur’un Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etmesinin ardından olağanüstü toplanan Büyükşehir Belediye Başkanı yeni başkanını seçti. Meclis üye sayısına göre ilk turda en az 63 oy alması gereken Kafaoğlu’na sandıktan 61 oy çıktı. Kafaoğlu, ikinci turda 64 oyla Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Seçim gündemiyle olağanüstü toplanan Büyükşehir Meclisi’nde Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın ‘demokrasi’ mesajı AK Partili üyeleri kızdırdı.

Olağanüstü toplanan Büyükşehir Belediyesi’nde seçim öncesinde demokrasi tartışması yaşandı. CHP Grup Başkan Vekili Dursun Mirza’nın yaptığı konuşma Ak Partili üyeler tarafından sıralara vurularak protesto edildi. CHP’li üyeler Mirza’nın konuşması sonrasında oylamaya katılmayacaklarını beyan ederek salonu terk etti.

UĞUR KENDİ İSTEĞİYLE İSTİFA ETMEDİ

CHP adına konuşan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Edip Uğur’un istifasına sebep olan baskıların demokrasiye aykırı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bugün burada; 2014 Yerel Seçimlerinde Balıkesir halkının oylarıyla seçilmiş Sayın Ahmet Edip Uğur’un istifasıyla boşalan Büyükşehir Belediye Başkanını seçmek için toplandık. Edip Başkan hepinizin bildiği gibi kendi isteğiyle istifa etmedi. Bunu bütün kamuoyu, bütün Balıkesir ve bütün Türkiye biliyor. Bir takım baskılara maruz kaldığını kendisi ifade etti. Bu demokrasi dışı uygulamaları onaylamak mümkün değildir.

BU UYGULAMAYI KABUL ETMİYORUZ

Bizler demokrasiye inanan Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak bu demokrasi dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. Bu sonuç, bütün yetkilerin bir kişide toplandığı, tek adam rejiminin sonucudur. Bu uygulama; benim daha önce de bu kürsüden söylediğim gibi insanlığa, ahlaka, demokrasiye ve halk iradesine uymamaktadır. Onun için bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Bu yapılanları yerel darbe olarak kabule diyoruz. Milletin iradesine, Balıkesir halkının iradesine müdahale olarak görüyoruz.

BU OYUNA ALET OLMAK İSTEMİYORUZ

Bu görüşümüz kişilerle ilgili değildir. Bu görüşlerimiz kişilerle ilgili değildir. Gidenle, gelenle ilgili değildir. Yöntemle ilgilidir, uygulamalarla ilgilidir ve doğru değildir. Bu nedenle demokrasi dışı uygulamalar karşı Genel Başkanımız millete gidelim çağrısı yapmıştır. Milleti adresi göstermiştir, erken seçim istemiştir. Biz de Balıkesir’in Büyükşehir Meclis Üyeleri olarak genel merkezimizin kararına uyarak, bu oyuna alet olmak istemiyoruz. Onun için aday çıkarmıyoruz ve bu seçimde oy da kullanmayacağız. Bu tavrımız Sayın Zekai Kafaoğlu başkana karşı bir tavır değildir. Kendisinin nezaketini, yakınlığını biliyoruz. Grubumuzu da ziyaret etmiştir. Bu inceliği için kendisine teşekkür ediyoruz, yanlış anlamamasını rica ediyoruz. Bu bir prensip meselesidir, demokrasi dışı uygulamaları onaylamama meselesidir.”

HALKIMIZ AK PARTİYE OY VERDİ

Mirza’nın ard ından söz alarak MHP Grubu adına konuşan Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç da Ak Parti’nin adayına destek vereceklerini bildirdi. Kılıç şunları kaydetti:

“Hepimizin ve bütün kamuoyunun bildiği üzere 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçiminde Balıkesir halkı hür iradesiyle sandık başına giderek büyükşehir belediye başkanı seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayına oy vermiştir. Balıkesir’de Milliyetçi-Ülkücü Hareketi temsil eden tek belediye olarak Balya Belediyesi başkanı ve bütün meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber, bütün teşkilatlarımızla gerek büyükşehirde gerekse tüm ilçelerde mevcut halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarımızla uyumlu şekilde çalıştığımızı ve memleketimizin birliğine, bütünlüğüne katkı sağlamak için gecemizi gündüzümüze kattığımızı bütün kamuoyu bilmektedir.

MİLLETİN İRADESİNE SAYGI İÇİN AK PARTİ’NİN ADAYINI DESTEKLİYORUZ

Bizim burada bugün konjönktür gereği Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un istifasıyla boşalan koltuk için yeni bir seçime gitmek durumundayız ve bugün bu seçimi gerçekleştireceğiz. Malum devlette devamlılık esastır. Bizler milletimizin birliğinden, bütünlüğünden ve Balıkesir halkının refahından yanayız. Bu konuda başta Milliyetçi-Ülkücü Hareketin saygıdeğer başkanının bizzat talimatıyla Balıkesir halkının gösterdiği iradeye saygı göstermek adına; çünkü Balıkesir halkı 30 Mart’ta büyükşehir belediyesini yönetme yetkisini Adalet ve Kalkınma Partisi’ne vermiştir. Bizler de genel başkanımız Dr. Devlet Bahçeli’nin talimatıyla bugün burada, bu salonda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin göstermiş olduğu adaya Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak tam destek vereceğiz ve oylamaya katılacağız.

KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN

Lakin Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak sizlerden bir tek ricamız vardır. Yeni seçilecek olan belediye başkanımızın önceki dönemde olduğu gibi her zaman ve her şartta iyi yaptığı her şeyin yanındayız. Ama bugünden itibaren, göreve başladığından itibaren önceki belediye başkanımızın; özellikle büyükşehir ve BASKİ idaresinde işe almış olduğu taşeron işçilerimiz var. Sırf evine ekmek parasını götürmek adına burada çalışan kardeşlerimiz var. Bunların hepsi bu memleketin, Balıkesir’in çocuğudur Bizim bu konudaki olmazsa olmazımız, kırmızı çizgimiz kimse fakirin fukaranın ekmeğiyle oynamayacak olmasıdır. İkinci olarak da Balıkesir esnafına her zaman sahip çıkacağız, bizim önceliğimiz budur.

MHP’LİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ak Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin ise yaptığı konuşmada MHP’lilerin desteği için teşekkür ederken, CHP’lileri de seçime katılmadıkları için eleştirdi. Şahin şunları söyledi:

“Biraz önce MHP grubu adına konuşan Balya Belediye Başkanımız Osman Kılıç’a gösterdikleri nezaket ve verdikleri karar sebebiyle teşekkür ediyorum. Ancak biraz önce milletin iradesiyle oluşmuş bir meclise, meclisin yine yasayla yaptığı bir çalışmayı aklınca protesto eden ve bun sonucunda da meclisi terk eden, oylamaya katılmayan CHP’yi de burada hep birlikte bir kere daha sakat demokrasi anlayışı sebebiyle görmüş olduk. Bir kere daha ispatlamış oldular demokrasiden anlamadıklarını. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi tarihine baktığınızda hepiniz göreceksiniz ki demokrasiyle hiç bağdaşmayan hareketleri yapanlar ve bunu mecliste de biraz önce gösterdikleri gibi milletin iradesini protesto edenler bu hareketlerine maalesef devam ediyorlar. 3,5 yıllık çalışma zamanımızda da zaman zaman burada birlikte özveriyle çalışırken bazen ülke genelinde, TBMM’de de görüyoruz. Söyledikleri sözlerin nereye vardığını bile idrak etmekte zorlandığımız ve anlayamayan bir anlayış gösteriyorlar.

CHP’NİN SÖYLEDİKLERİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Burada Büyükşehir belediye başkanımız istifa etti. Biz de burada yeni belediye başkanını seçmek üzere toplanıyoruz. Bunun bir protestosu, bunun bir demokratik, yasal, aykırılığı söz konusu değil. Burada gerçekten maksadını aşacak derecede ağır ithamlarda bulundular. Bunları kabul etmek mümkün değil. Burası Balıkesirlilerin Meclisi, Balıkesirlilerin seçtiği meclis. Her bir üyemiz de burada birinci görevi meclis çalışmalarına katılmaktır. Meclis çalışmalarına katılmamanın asıl demokrasiyle ilgili yok. Ben burada biraz önce CHP adına konuşan Sayın Meclis üyesinin söylediklerini Ak Parti adına kabul etmek mümkün değil.

DEMOKRASİYİ CHP’DEN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ

Biz demokrasiyi CHP gibi bir tarihe sahip partiden öğrenecek değiliz. 15 yıllık Türkiye’deki uygulamaları, iktidarı boyunca demokrasiyi bütün kurallarıyla işleten, demokrasimizi de geliştiren partinin adı Ak Partidir.”

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.