logo

reklam
02 Aralık 2017

KAPLICALAR KİRAYA VERİLİYOR

Toplu iş sözleşme görüşmelerinde Kaplıca Yönetimi iş maaşına %8 zam verdi, sendika %14’te diretti. Taraflar arasında uzlaşı sağlanamayınca sendika Kaplıcalar’da greve gitme,  yönetim de sosyal tesisleri kiralama kararı aldı..

Toleyis Sendikası ile Kaplıca Yönetim Kurulunun toplu iş sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Sosyal haklarıyla birlikte kıdem tazminatı yemek ve çocuk ücreti hariç bir işçinin net 1940 lira maaş aldığı Kaplıca’da, Toleyis Sendikası sendika %14’lik zam talebinde geri adım atmayarak 22 Aralık’ta işletme bünyesindeki otellerde greve gidecek. Sendikanın grev kararı sonrası Yönetim Kurulu da, Bütçenin %55’ini personel giderlerinin oluşturduğu Kaplıca bünyesindeki sosyal tesisleri kiraya vermeye hazırlanıyor.

SENDİKA %8’LİK ZAM ORANINI KABUL ETMEDİ

Gönen Kaplıcaları Yönetim Kurulu ile Toleyis İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşme görüşmelerinde;  sendikanın işçi maaşlarına %14 zam istemesi Kaplıca Yönetiminin ise %8 oranında zam vermesi yüzünden taraflar arasında uzlaşı sağlanamadı.

Sosyal haklarıyla birlikte bir çalışanın kıdem tazminatı, yemek ve çocuk ücreti hariç 1940 lira aldığı, verilen %8 zam ile bu maaşın 2 bin 95 liraya yükseldiği öğrenilirken; %14 zam oranında direterek geri adım atmayan  TOLEYİS Sendikası 22 Aralık 2017 tarihinde işletme bünyesindeki tüm otellerde greve gitme kararı aldı.

Kaplıca bünyesindeki sosyal tesislerin en büyük gelir kaynağının oda ücretleri olduğunu aktaran yetkililer, 2015-2017 yılları arasında konaklama ücretlerinde %16 oranında zam yapılırken, işçi ücretlerine totalde %30 zam yapıldığını bildirdi.

Bu sene de oda ücretlerinde  %7.7 oranında artış yapılmasına karşın, işçi ücretlerine %8 oranında zam önerilmesine karşın; uzlaşmadan uzak tavır sergileyen sendikanın %14 zam oranında diretip, 22 Aralık’ta greve gitme kararı aldığı bildirildi.

GREV KARARI ÇIKINCA, KİRAYA VERİLMESİ KAÇINILMAZ OLDU

Sendikanın, Gönen Kaplıcalarında greve gideceğini ilan etmesi üzerine, Kaplıca Yönetimi işletmenin geçmiş yıllardaki kötü günlerine dönmemesi için sosyal tesisleri kiraya verme kararı aldı.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.