logo

reklam
13 Mart 2018

YER ALTINA DEV YATIRIM

Gönen Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesinin işbirliğinde yol yapım, kanalizasyon ve su isale hattı çalışmaları devam ederken, Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, bu sene Gönen merkez ve kırsal mahalelere 200 bin metrekare kilit parke taş döşeneceğini açıkladı.

Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar’ın Doğalgaz girmeyen hanemiz kalmayacak sözü üzerine Çanakkale Doğalgaz ekiplerinin gayretleri ile Tırnova Mahallesi, Reşadiye Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, 100.Yıl Mahallesi, Plevne ve Altay Mahallesinde yapılan yoğun doğalgaz hattı dağıtım çalışmaları yanı sıra BASKİ ve Gönen Belediyesi ekipleri tarafından mahallelerimizde eş zamanlı olarak yapılan Yağmur Suyu İsale Hattı ve Kanalizasyon çalışmaları ile UEDAŞ işletmesi tarafından şehir içinde elektrik hatlarının güvenlik nedeniyle yer altına alınması işlemleri nedeniyle bozulan yollarımızın yapım çalışmaları için kurumlar arası koordinasyonlu çalışmalar devam ediyor.

Su sıkıntısını önlemek amacıyla; İçmesuyu temini içinde Akçapınar, Karaağaçalan, Osmanpazar, Sarıköy, Kınalar, Ekşidere ve Hodul olmak üzere 7 mahallede Toplam 23 lt/sn su bulunmuştur. Toplam 1.181 metre içmesuyu sondaj çalışması 236.200 TL bedelle yapılmıştır. Akçapınar, Çakmak(Erikli), Gelgeç, Karasukabaklar,Osmanpazar, Taştepe Mahallerinde sondaj çalışması devam etmektedir.

Sağlıklı bir içmesuyu için; Çakmak, Korudeğirmen, Akçapınar, Alaattinköy, Bostancı, Çatak,Gökçesu, Osmanpazar, Saraçlar mahallelerine toplamda 8 Adet Arıtma Sistemli Çeşme yapımı ve Bostancı mah. Bulunan arıtma tesisi revizyon edilmiş olup 244.000 TL bedelle tamamlanmıştır.

Uedaş ve Baski tarafından yapılan hizmetlerin sona ermesinden hemen sonra 2018 yılı içerisinde Gönen Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz Parke taş ve Ana Cadde Asfaltlama çalışmalarına tüm ilçemiz genelinde başlanarak yolu yapılmayan hiçbir mahallemiz kalmayacak.

Belediye Başkanı Hüseyin Yakar konu ile yaptığı açıklamasında “Doğalgaz, Su ve kanalizasyon ve elektrik hatlarının yer altına alınması işlemleri tamamlanır tamamlanmaz ekiplerimiz parke taş ve asfaltlama çalışmalarımıza başlayarak en ivedi şekilde yollarımızı bitirmiş olacağız, Tüm altyapı çalışmalarının bitmeden yol yapım çalışmalarına başlamadıklarını söyleyen Yakar, bu çalışmalar tamamlanmadan yaptığımız yollarda maalesef milli servete yazık oluyor biz yapıyoruz arkamızdan BASKİ ve UEDAŞ çalışmaları gereği yeniden kazdıklarında yaptığımız tüm çalışmalar boşa gidiyor yollarımız bozuluyor bu yüzden ekiplerimiz bu kurumlarımızla bağlantılı olarak hareket ettiği için yollarımızın yapımı hizmetlerin tamamlanması için bekletildi.

Belirli mahallelerimizde altyapı çalışmalarımızda hemen hemen sona yaklaşıldı çalışmalar biter bitmez ekiplerimiz yol yapım çalışmalarına başlayacak parke taş ihalesi yapıldı ve 2018 yılı içerisinde yolu yapılmayan mahallemiz kalmayacak” dedi.

Kanalizasyon ve yağmur suyu eksik olan bölgelerde yeni hat, mevcut bölgelerde ise hat yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor. İlçenin kanalizasyon atıkları ise ilçenin gelişmekte olduğu hesap edilerek 18 milyon lira yatırım bedeli ile BASKİ tarafından ilçemize kazandırılan atıksu arıtma tesisine bağlanacak.

Gönen Kısmi Kanalizasyon Tesisi İşi Kapsamında;

Mart 2018’de 8181 Metre Kanalizasyon Hattı, 2019 Metre Kanalizasyon Parsel Bağlantısı ve 4500 Metre İçmesuyu hattı 2.460.000 TL maliyeti ile tamamlanmıştır.

Bu sayede tamamlanan altyapı sistemi ile tam bağlantılı çalışacak olan atıksu arıtma tesisi sayesinde ilçemizin doğal güzelliklerini oluşturan, özellikle balık merakı olan vatandaşların sıkça uğrak yeri olan Gönen Çayımızda temiz kalmış olacak zaten DSİ ve Belediyemiz tarafından Gönen Çayı isale hattı ve temizlik çalışmalarımız şuanda da devam ediyor.

Ana Arterlerde ve Alt Yapı Çalışmalarının Tamamlandığı Bölgelerde Parke Taşı Döşeme ve Çevre Düzenlemesi Çalışmaları ile ilçemiz yeni çehresine kavuşacak. İlçe genelinde yürütülen alt yapı çalışmaları toz ve çamur olarak vatandaşların belirli dönemlerde sıkıntı yaşamasına sebep oluyor.

Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar sahadaki çalışmaları yakından takip ederek, müteahhit firma ile işbirliği içerisinde çalışmaların hızlandırılmasını sağladı. Sahada çalışan ekip sayısı arttırılarak özellikle ana arterlerdeki çalışmalar tahmin edilen sürenin öncesinde tamamlanıyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde ise parke taşı döşeme çalışmalarına hızlı bir şekilde başlanacak Parke taşı döşeme çalışmaları ve çevre düzenlemesi ile hem vatandaşların mağduriyeti giderilecek hem de ilçe yepyeni bir görünüme kavuşmuş olacak.

Başkan Yakar, Alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile birlikte yaklaşık 25 milyonu bulan yatırımlarla ilçe genelinde 50 yıllık problemin tarihe gömüleceğini vurguladı.

Çalışmaları yakından takip eden başkan Yakar“ İlçemizin büyük bir sorununu çözmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Şunu tekrar belirtmek isterim ki biz ilçemizin geleceği için çalışmalarımızı dört bir koldan yürütüyoruz. Elbette alt yapı çalışmaları yürütülen bölgelerde vatandaşlarımız toz ve çamurdan dolayı sıkıntı yaşadı. Ancak yer altındaki sorunu çözmeden üstünü süslemek yalnızca gösteriş olur. Bizlerde yer altında sorunun çözülmesi vatandaşlarımızın tekrar tekrar mağdur olmalarının önüne geçmek adına böyle bir çalışmayı gerçekleştirdik. Yer altından çıkardığımız paslı boruları gördükçe ne kadar isabetli bir çalışma yürüttüğümüzün bir kez daha farkına vardık. Çünkü vatandaşlarımızın sağlığı her şeyden önemli. Bunun yanında yürütülen kanalizasyon ve arıtma tesisi çalışmaları da çevremizin temiz kalmasını sağlayacak.

Doğal Şehir olarak tanıttığımız Gönenimizin doğasını da koruyarak çevreci projeleri de hayata geçirmeye devam ediyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz alt yapı çalışmaları devam ediyor. Ana arterlerde ise çalışmalarımız hemen hemen tamamlandı. Artık ilçemize genişletilmiş kaldırımlar, bisiklet yolu, araç parkı için yapılan cepler ve sonrasında aydınlatma ve yeşillendirme çalışmaları ile vatandaşların yürüyüş yolu olarak da kullanabileceği güzergahlar olacak.

Yayalaştırılmış caddeler her zaman ilçe merkezinin gelişmesini sağlar. Bizlerde kaldırımlarımızı geniş tutarak engelli vatandaşlarımız da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarımıza kolaylık sağlamış olacağız” dedi.

Ayrıca; BASKİ tarafından Gönen Kısmi Kanalizasyon ve İçme suyu İnşaatı İşi; Proje kapsamında 9214 Metre Kanalizasyon hattı, 12987 Metre İçme suyu hattı olup proje ihale aşamasındadır.

Gönen İçme suyu Arıtma Tesisi İnşaatı İşi Kapsamında;

Mevcut projeye göre %50 daha ucuz olan paket arıtma tesisi şeklinde olarak revize projesi 5.000.000 TL maliyetle yapılacak Geyikli – Armutlu – Gelgeç – Sarıköy İçme suyu İsale Hattı; Proje kapsamında 22 km iletim hattı 5.100.000 TL maliyetle yapılacaktır.

Bazı kesimler bu hizmetlerin seçim yatırımı olduğunu ve seçimlerin yaklaştığını özellikle vurgulamaları anlamsız benim şahsımın tekrar başkan adaylığı zaten söz konusu değildir bu hizmetlerin gecikmesinin en büyük nedeni BASKİ, UEDAŞ, ÇANAKKALE DOĞALGAZ, gibi işletmeler ile koordineli çalışmaktan dolayıdır bunu vatandaşlarımıza özellikle ifade etmek istedim” dedi

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.