Pazarın ateşi yükseldi » Gönen Postası Gazetesi Haberin Tek Adresi

logo

reklam
13 Haziran 2018

Pazarın ateşi yükseldi

Mutfağın vazgeçilmezi patates ve soğan fiyatları fırladı, bayram öncesi sofraların tadı kaçtı. Salı Pazarında yaşanan bayram yoğunluğu esnafı memnun ederken, vatandaş yükselen fiyatlar nedeniyle sıkıntılı.

Şeker Bayramı öncesi çarşı pazarda hareketlilik başladı. Gönen Salı Pazarında  bayram yoğunluğu yaşanırken, fiyatlara bayram hareketliliğinin yansıdığı gözlendi. Balıkesir bölgesinin en büyük semt pazarlarından birisi olan Salı pazarında da  bayram yoğunluğu yaşandı. Sebze meyve fiyatlarının birkaç önceki haftalara oranla en az iki üç kat arttığı gözlendi.
Ramazan Bayramı hareketliliği aynı zamanda etiketlere de yansıdı.

Ramazan ayı öncesinde sebze ve meyve fiyatlarında hissedilen hareketlilik bayram arifesinde de devam ediyor. Yerli sebze ve meyvelerin tezgâhlardaki yerini almasıyla birlikte domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak gibi ürünlerde iki farklı fiyat oluşurken, vatandaşlar yüksek fiyatlarından dolayı yerli ürünlerin yerine sera ürünleri ikame ediyor. Sera üretimi domatesler 2-3, biber 3-4, salatalık 2, patlıcan 2-3, fasulye 4-5 liradan alıcı bulurken yerli üretim domates 5-6, biber 8-10, salatalık 3, patlıcan 5, fasulye 6-8 liradan satılıyor. Bazı meyveler ise şu fiyatlardan satılıyor; kiraz 3-4, kayısı 2-3, erik 5, muz 6-8, karpuz 1-1.5 lira. Mutfakların vazgeçilmesi patatesin kilosu 3.5 -4 iraya, soğan 2.5 liraya, marul 3 lira, maydanoz 75 kuruşa, dereotu 75 kuruşa, alıcı buluyor.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.