logo

reklam
28 Haziran 2018

PRESİP ANLAŞMASI YAPILDI

Yıllık 6 milyar dolar ihracat getirisi beklenen 4,5 milyar dolarlık batarya üretim fabrikası ibreyi Bandırma OSB’ye yönelten Zorlu Holding ile Bandırma OSB Yönetimi arasında prensipte anlaşma sağlandı.

Zorlu Holding, GSR Capital ile geleceğin petrolü olarak tanımlanan pil teknolojisi konusunda Türkiye’yi küresel pazarlarda öne çıkaracak stratejik bir anlaşmaya imzalamıştı. 2 bin 500 kişinin istihdam edileceği 4,5 milyar dolarlık dev fabrika için Bandırma OPSB’nin 3. etabından 3 bin 600 dönüm alan bila bedel tahsis edilirken, firma yetkilileri ile prensipte anlaşma sağlandığını bildiren Gönen Belediye Başkanı ve OSB Başkanı Hüseyin Yakar, “Altyapıyı ise Sanayi Baklanlığımız yapacak” dedi.

SÜREÇ HIZLANDI

Çinli GSR Capital Firması ortaklığında geleceğin petrolü olarak tanımlanan pil teknolojisi üzerine anlaşma imzalayıp, 4,5 milyar dolarlık batarya üretim fabrikasını kurmaya hazırlanan Zorlu Holding, yatırımı Bandırma Organize Sanayi Bölgesine kurmaya hazırlanıyor.

Dev fabrikanın kurulacağı yer ile ilgili arayışlarını Bandırma Organize Sanayi Bölgesi ile tamamlayan Zorlu Holding, 2 bin 500 kişinin istihdam edileceği yatırımın kurulacağı alanla ilgili Bandırma Organize Sanayi Bölgesi ile prensip anlaşmasına vardı.

Bölgeyi uçuracak dev fabrika tesisi için Bandırma Organize Sanayi Bölgesinin henüz yatırıma açılmayan 3 bin 600 dönüm alanını bila bedel tahsis edeceklerini belirten OSB Başkanı ve Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, “Tahsis edeceğimiz alanın altyapısını Sanayi Bakanlığımız yapacak” dedi.

24 Haziran seçimlerinin bitmesi ile birlikte görüşmelerin hızlandığını da kaydeden Başkan Yakar, “Seçim sonuçlarıyla ilgili kaygı ve tedirginlikten dolayı, firma yatırım sürecini askıya almıştı. Seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte süreç hızlandı. Altyapısı, Sanayi Bakanlığımız tarafından yapılacak olan fabrika, sadece Gönen’e değil Güney Marmara bölgesine çok ciddi katkı sağlayacak” dedi.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.