BU GEVŞEKLİK GÖNEN’İ ÖLDÜRECEK

Hayaller Paris, ama icraat kocaman bir ‘’SIFIR’.Gönen, tam bir kaos içinde. Gönen Belediyesi Belediyecilikten uzak, hizmete sırtını dönmüş, mazlum numarasıyla günlerini geçiriyor. Üretim, yatırım sıfır. İşi gücü, milletvekillerine sitem içerisinde, kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermeye devam ediyor. Kardeşim, yerel yönetim sizde, bu kadar aciz misiniz de, ağlayan, sürekli sümüklerini çeken çocuk gibi davranıyorsunuz. Öyleyse siz kimsiniz? İşiniz göreviniz ne? Güvendik Oyları fazlasıyla verdik. Arabesk filmlerin ezik tipleri gibi acılı ahıtlar yakıyorsunuz.

Gevşeklik, yerinde sayma, sürekli bahaneler üretme yerelde başarısızlık, siyasalda da tükenişi getirir. Ama bunun bedelini sadece, hizmet sözüyle yola çıkanlar değil tüm Gönen öder. Yani bu gevşeklik Gönen’i her yönden öldürür.

Bizler halkız, oy veririz, bize hizmet etmesi gerekenleri seçeriz. Bu seçimi yaparken bazen parti gözetiriz, bazen de kişileri değerlendiririz. Bunu yaparken de, bazı kriterlerden hareket ederiz. Adayın geçmişine ve bizde bıraktığı intibaaya bakarız. Sonra yönetici vasıflarına, vizyonuna, öngörüsünü değerlendiririz. Bir de, birlikte yola çıktığı takım arkadaşlarına, birlikte çalışabilme özelliklerini taşıyıp taşımadıklarına kanaat getirmemiz gerekir.

Neden mi? Öncelikle, yerel yönetim, akıllı projelendirme, yüksek mühendislik zekası, hizmet verilebilmesi için de, her alanda tam donanımlı makinalaşmaya ihtiyaç duyar.

Akıllı projelendirme, geleceğe dönük yatırımların başarısını veya başarısızlığını belirler. Yüksek mühendislik zekası, yatırımların yerinde olup olmadığını ortaya koyar. her alanda tam donanımlı makinalaşma da, işlerin profesyonelce ve kalıcı olmasını sağlar.

Şimdi bakalım. Adayın geçmişine ve bizde bıraktığı intibaaya  bakarak hareket edersek, bu çoğu alanda yetersiz kalır. Ve öyle de olduğunu görerek yaşıyoruz.

İyi olmasını istemek başka, çaba göstermek daha başka. İmkan yok, destek alamıyoruz, bütün yollar Adana’ya çıkıyor diyerek, olmaz be kardeşim gibi şikayetler sıralamak, modern ve yapıcı belediyecilik anlayışına yakışmaz.  Bunun adı kolaycılık ve teslimiyettir.

Mesela, hemen yanıbaşımızdaki Bandırma’yı ele alalım. Başkan Tolga Tosun, CHP’li bir belediye. Ancak, görüyoruz ki; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz ile kurmuş olduğu diyaloglar çerçevesinde, destek, ortak proje, yatırımlar konusunda gayet iyi çalışmalar yürütüyor. Demek ki; olabiliyormuş. Ama bunun sırrı istemek de…

Peki biz bunu neden beceremiyoruz. Şu günlere kadar, daha, henüz bir çivi çakılmış değil. Ortaya konulmuş, geleceğe dönük herhangi bir yatırıma imza atılmış değil. Zaman çok çabuk, geçer gider. Geriye, yerinde sayma, yerelde başarısızlık, siyasalda da tükenişi getirir. Ama bunun bedelini sadece, hizmet sözüyle yola çıkanlar değil tüm Gönen öder. Yani bu gevşeklik Gönen’i her yönden öldürür.

Partinin hangi parti olduğu önemli değil. Mesele Gönen ise, Gönen’e kazandırılması gereken ne varsa, bunun için çaba göstermek, kapı çalmak, derdini anlatıp derman aramak herkesin boyunun borcu.

O nedenle küçük bir tavsiye gerekirse, Şapka masaya, akıl başa yakışır.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Rahmi ÇAKMAK