ÇERKES KÜLTÜRÜ YAŞIYOR

Gönen Kafkas Kültür Derneği bayanları, ayda iki kez, yani 15 günde bir, kendi el emeğiyle hazırladıkları Çerkes kültürüne ait yemekleri, gelen davetlilere ikram ediyorlar. Amaç; Çerkes kültürünü yaşamak ve yaşatmak…

Gönen Kafkas Kültür Derneği Çerkes yemeklerini yaşatmak ve tanıtmak amaçlı dernek binasında ayda iki kere çerkes yemekleri yapıyor. Cerkes yemekleri Gönen halkı tarafından da çok ilgi görmektedir. Şipsi, Mamıs ve Haluj gibi yemekler afiyetle yeniliyor. 15 günde bir perşembe günleri yapılan etkinliğin bundan sonraki günü 16 Ocak 2020.
Konuyla ilgili olarak bilgi aldığımız Gönen Kafkas Kültür Derneği bayanları, ”Gönen Kafkas Kültür Derneği olarak 15 günde bir yaptığımız bayanlar toplantısı için hazırladığımız cerkes yemeklerini yaşatalım, tanıtalım ve yapalım yiyelim günümüzde haluj metaz dan sonra şipsi ve mamirs yapıyoruz. Ayda iki defa, yani 15 günde bir, 12.30 ile 16.00 arası merak eden özleyen tüm hemşerilerimizi, dostlarımızı, arkadaşlarımızı derneğimize bekliyoruz.olarak 15 günde bir yaptığımız bayanlar toplantısı için hazırladığımız çerkes yemeklerini yaşatalım, tanıtalım ve yapalım yiyelim günümüzde haluj, metaz dan sonra şipsi ve mamirs yapıyoruz. Ayda iki defa, yani 15 günde bir, 12.30 ile 16.00 arası merak eden özleyen tüm hemşerilerimizi, dostlarımızı, arkadaşlarımızı derneğimize bekliyoruz” diyorlar.