CHP ve İYİ Parti iki ilçede yarışacak

CHP İl Başkanı Serkan Sarı 13 İlçede CHP, 5 İlçede İYİ Partinin, Altıeylül ve Karesi’de ise her iki partinin kendi adaylarıyla yarışacağını açıkladı.

CHP İl Başkanlığı’nın evsahipliğinde basına kapalı yapılan geniş katılımlı toplantıda, Ahmet Akın’ın Büyükşehir adaylığından çekilmesiyle başlayan ve bugüne kadar yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı. Emek Sineması’ndaki toplantıda zaman zaman gergin anlar da yaşandı. CHP’nin Büyükşehir’i İYİ Parti’ye bırakmasının tabanda yarattığı tepkinin devam ettiği gözlenen toplantıda, ittifak kapsamında 20 ilçenin paylaşımıyla ilgili son durum ortaya konuldu.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, her iki tarafın da kabul aşamasına geldiği ilçelerle ilgili son durumu anlattı. Buna göre 13 ilçe CHP’nin, 5 ilçe İYİ Parti’nin.  Karesi ve Altıeylül ilçelerinde ise her parti kendi adayını çıkaracak. Kepsut, Dursunbey, Savaştepe, İvrindi ve Bigadiç İYİ Parti’ye bırakılıyor. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, süreci bu şekilde tamamlamak istediklerini, bu kararı üyelerin vereceğini ve ‘biz yaptık oldu’ gibi bir süreç yaşamak istemediklerini söyledi.

 

KARESİ VE ALTIEYLÜL’DE CHP – İYİ PARTİ REKABETİ

Sarı, ilçelerle ilgili yapılan ittifak görüşmeleriyle ilgili süreci de anlattı. İlk etapta CHP’nin elindeki 5 ilçenin CHP’ye bırakılması, 15 ilçenin İYİ Parti’ye verilmesi gibi bir öneri geldiğini, bunun kabul görmediğini belirten Sarı, itirazların ardından CHP’ye 11, İYİ Parti’ye 9 ilçe bırakılmasının istendiğini, bu isteğe de itiraz ettiklerini kaydetti. Sarı, gelinen son noktanın 13 ilçenin CHP’ye, 5 ilçenin ise İYİ Parti’ye bırakılması şeklinde olduğunu, Karesi ve Altıeylül ilçelerinde her iki partinin de kendi adaylarını çıkaracaklarını belirtti.

CHP VE İYİ PARTİ İLÇELERİ NASIL PAYLAŞACAK?

Dünkü toplantıda ittifakın Balıkesir ayağında ilçelerin nasıl paylaşılacağı belli oldu. Buna göre Balıkesir’in en büyük iki ilçesi Karesi ve Altıeylül’de CHP ve İYİ Parti kendi belediye başkan adaylarını çıkarıyor. Kepsut, Dursunbey, Savaştepe, İvrindi ve Bigadiç ilçeleri İYİ Parti’ye bırakılıyor. CHP bu ilçelerde aday çıkarmayacak.  Ayvalık, Bandırma, Balya, Erdek, Susurluk, Edremit, Havran, Gömeç, Manyas, Gönen, Sındırgı, Marmara, Burhaniye ilçelerinde CHP adayları desteklenecek.