Gerekirse Külliyeye gideceğiz

YÖRSAN mağduru 13 kooperatiften biri olan Fındıklı Kooperatif Başkanı ve Süt Birliği eski Başkanı Necmi Ayyıldız, 8 Ocak’taki mahkemenin bir yıl daha uzatılmasına “Üretici yem alamaz duruma geldi. Devlet yetkililerine 5 maddelik öneri sunduk, kabul görmedi. Üretici olarak sorunumuza çare bulunmadığı takdirde Balıkesir’deki YÖRSAN mağduru üreticiler olarak örgütlenip Külliyeye gitmeyi düşünüyoruz” dedi.

YÖRSAN’ın konkordato talebinde bulunmasıyla birlikte aralarında Fındıklı, Çobanhamidiye, Sebepli gibi köylerinde bulunduğu Gönen’in günlük süt üretiminin %24’ünü karşılayan 13 köyün 3 milyon 579 bin TL’lik alacağı kalırken, 8 Ocak’ta YÖRSAN ile alacaklıları arasındaki ilk mahkemenin bir yıl ötelenmesi, üreticilerin umutlarını çökertti. YÖRSAN mağduru köyler arasında yer alan Fındıklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Süt Üreticileri Birliği eski Başkanı Necmi Ayyıldız, YÖRSAN’la ilgili bugüne kadar basın organları ve  sosyal medyada hiçbir paylaşımda bulunmadıklarının altını çizerek “Yörsan’dan dolayı yaşanan sıkıntılarımızın aşılması için bakan ve bu işin muhataplarıyla görüştük. Ancak, çözüm üretilmedi. Üretici şu anda yem alamaz duruma düştü.  8 Ocak’taki mahkemede bir yıl sonraya ertelendi. Bizim, yetkililere sunduğumuz 5 maddelik öneri, mağdur üreticilerin sorununu çözüme kavuşturacaktı. Ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Gerekirse, Balıkesir’deki mağdur üreticiler olarak sorunumuzu Cumhurbaşkanımıza anlatmak için Külliyeye gitmeyi düşünüyoruz” dedi.
Ayyıldız, Tarım Bakanlığı yetkilerine sunulan 5 maddelik önerileri de “1- Devlet, Yörsan’ın KDV alacağını üreticiye versin, bu şekilde mahsuplaşsın.

2—Devlet alacaklı kooperatiflerden alacağı kadar KDV miktarını, Yörsan Firmasından para alınana kadar almasın.

3-Tarım Bakanlığı, üreticinin parasını bütçesinden ödesin ve Yörsan Firmasından kendi tahsil etsin.

4-Ziraat Bankası aracılığıyla Yörsan’dan para alınana kadar kooperatiflere faizsiz kredi verilsin.

5-Şu anda peşin para süt alan Yörsan’a, konkordato komiseri vasıtasıyla ödemeleri normale çekip, aradaki parayı da alacaklı kooperatiflere ödesin.”