GÖNEN’E BÜYÜK MÜJDE

Gönen Çayı çevresinde bulunan sanayi tesislerinin ticari kaygılarla arıtma tesislerini çalıştırmaması üzerine çayda çevre kirliliği meydana geldi. Artan kirliliğe dikkat çekmek ve sorununun çözümü konusunda Gönen Ziraat Odası ve Tema Vakfı ilçe genelinde imza kampanyası başlattı.

Toplanan yaklaşık 17 bin imza bölge milletvekilleri ve DSİ Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. İmzalar sonrasında harekete geçen DSİ Genel Müdürlüğü çevre kirliliğinin etkili olduğu 7 km’lik alanda blokaj çalışması yapacak.

-Nisan ayında ihaleye çıkılması bekleniyor

Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt gazetecilere yaptığı açıklamada “Gönen Çayı’nın çevresinde bulunan bazı sanayi tesislerinin ticari kaygılarla arıtma tesislerini çalıştırmayarak atıklarını kontrollü olarak çaya bıraktıklarına yönelik ciddi duyumlarımız bulunmaktadır. Yaşanan bu sıkıntının giderilmesine yönelik Tema Vakfı Gönen Şubesi ile ortak imza kampanyası düzenledik. Toplanan yaklaşık 17 bin imzayı geçtiğimiz ay içinde Ankara’da bakanlık ve bölgemiz milletvekillerine teslim ettik. DSİ Genel Müdürlüğü çevre kirliliğinin etkili olduğu alanda kanal çalışması yapılmasıyla ilgili çalışma başlattı. 7 km’lik alanın taş yada beton ile blokaj yapılması önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Ardından da Nisan ayında ihaleye çıkılması bekleniyor ”dedi.