GÜMÜLCİNE’Yİ GÖNEN’E TAŞIYOR

Keşanlı Gazeteci  Sonay  CAN, Batı Trakya’da yaşayan yüzlerce soydaşımızı Gönen’e getirerek, (ilçemiz) kaplıca turizmine önemli ölçüde katkı sağlayan Derya Tour Sahibi Derya Yılmaz Osman’ı ve 14 yıl önce turizm sektörüne atılan ve halen Batı Trakya’da turizm sektöründe tek kadın turizm işletmecisi olan Derya Yıldız Osman’ı anlattı.

Keşan’da gazetecilik yapan Sonay  CAN, gazetemizi ziyaret ederek, geçtiğimiz günlerde Gönen’e gelen ve Belediye Başkanımız İbrahim Palaz’ı ziyaret eden Yunanistan’ın Gümülcine (Komotini) şehrinde turizm işletmeciliği yapan, Derya Tour Sahibi Derya Yılmaz Osman’la ilgili bilgi verdi. Derya Yılmaz Osman, Batı Trakya’da yaşayan yüzlerce soydaşımızı Gönen’e getirerek, (ilçemiz) kaplıca turizmine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Konuyla ilgili konuşan Sonay  CAN, ”Yunanistan’ın Gümülcine (Komotini) şehrinde turizm işletmeciliği yapan, Derya Tour Sahibi Derya Yılmaz Osman, Batı Trakya’da yaşayan yüzlerce soydaşımızı Gönen’e getirerek, (ilçemiz) kaplıca turizmine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

SEZONDA  1500 TURİST GETİRİYOR

Derya Yıldız  Osman, Her yıl eylül – kasım döneminde gerçekleştirdiği onlarca kaplıca turuyla, Yunanistan’ın; Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanthi), Dedeağaç (Aleksandrapoli) şehir merkezleri ve Türklerin yaşadığı köylerden, 1500 kadar Batı Trakyalı Türk’ü Gönen’le buluşturarak, turizmcilerin deyişiyle adeta Gümülcine’yi Gönen’e taşıyor.  4 ile 11 günlük çeşitli tur seçenekleriyle sadece hotel  turizmine değil, çevre esnafına ve dolayısıyla ilçe ekonomisini de olumlu etkiliyor.

“HOTEL YÖNETİMLERİNDEN MEMNUNUZ”

14 yıl önce turizm sektörüne atılan ve halen Batı Trakya’da turizm sektöründe tek kadın turizm işletmecisi olan Derya Yıldız Osman, kaplıca turizmi destinasyonlarının da aranılan ve vazgeçilmez ismi oldu. Eşi Osman Osman ile Gönen’de birçok hotelin  yakından tanıdığı ve çalışmaktan memnuniyet duyduğu Derya Yılmaz Osman, “Gönen, kaplıca turizmi açısından önemli bir merkez. Sessiz, sakin, havası da temiz. Misafirlerimiz, hotel ortamındaki aktivitelerden çok memnun. Kaplıcaların yanı sıra çeşitli eğlencelere de katılıyor. Hotel yönetimlerinden memnunuz. Birlikte çalışıyor, programlar yapıyoruz. Misafirlerimiz, hotel dışında da alışveriş yaparak,doğal ve organik ürünler ile çeşitli hediyelik eşyalar satın alabiliyorlar. Gönen, turlarımız sayesinde Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde çok popüler oldu. Bu yıl Batı Trakyalı soydaşlarımız dışında Yunanlılar da kaplıca turizmine ilgi göstermeye başladı. İlk Yunan turist gruplarıyla Gönen’deyiz. Tabii bunda Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kazanmasının da katkısı var ama 50 yaşın üzerindeki  misafirlerimizle Gönen’de olmaktan mutluyuz. Gönen’e turlarımız sürecek. ” Dedi.

“GÖNEN, ULUSLARARASI TURİZME BİZİMLE AÇILDI”

Derya Yılmaz Osman, 10 yıldan beri Gönen’e tur düzenlediklerini ifade ederek, ilçenin,  ilk kez Yunanistan üzerinden uluslararası turizme Derya Turizm ile açıldığının altını çizdi. Gönen kaplıcalarını 10 yıl önce keşfettiklerini vurgulayan Osman, “Turlarımız her yıl genişleyerek arttı. İlk yıllarda turizm sezonu boyunca 4-5 tur düzenliyorduk, şimdi ise bütün sezon boyunca Gönen’deyiz.” Dedi.

“TURLARIMIZ SAYESİNDE YUNAN HALKININ TÜRKİYE’YE BAKIŞ AÇISI DA DEĞİŞİYOR”

Osman, Gönen’e düzenlenen turlara son yıllarda Yunanlılar’ın da katıldığının altını bir kez daha çizerek, bu sayede Yunan halkının da Türkiye ve Türkler’e olan bakış açısının da değiştiğine dikkat çekti.  Derya Yıldız Osman, şöyle dedi: “Gönen’e gelen Yunanlı misafirlerimiz hotelden başlayarak Türkler’i tanımaya başlıyor. Esnafın ve diğer vatandaşların davranışlarını gözlemliyor. Bu sayede kafalarındaki Türk imajı değişiyor. Bizleri daha yakından tanıma fırsatını bularak, güçlü dostluklar kuruyor. Yunanistan’a döndüğünde de yakın çevresine anlatıyor.”

“TURLARIMIZA  TÜRKİYE’DEN DE KATILINABİLİR

Öte yandan sadece Yunanistan’dan değil Türkiye’den de Gönen kaplıcalarına tur aktiviteleri olduğunun altını çizen Derya Yılmaz Osman, kendi araçlarıyla Gönen’e gelmek isteyen Türk vatandaşlarının, Derya Tour aracılığıyla hotellerde konaklayabileceklerini sözlerine ekledi.  Derya Tour aktivitelerine sosyal medya üzerinden de ulaşılabiliyor” dedi.