HASAT TAMAM, ANIZ YAKABİLİR MİSİNİZ?

Herhangi bir gazete veya televizyonda ‘’Hasat Tamam Anız Yakabilirsiniz’’ diye bir haber görseniz, anız yakar mısınız? Bu soruyu neden sorduk. Çünkü bekleyin görün, bugün yarın hasadı alanlar anız yakımına başlayacaklar. Hatta başladılar bile.
Her yer Gökduman, alacağınız yanık kokusu burnunuzu adete yakacak.
Her yıl aynı terane. Anız yakımı yasak ama Gönen yangın yeri gibi olacak. Bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Çünkü hepimiz Gönen’de yaşıyor, nefes alıp veriyoruz. Hep birlikte yaşayarak şahit oluyoruz.
Yine de biz Gönen Postası Gazetesi olarak bazı hatırlatmalar yapalım, önlemleri alması gerekenler önlemlerini tez alsınlar, vatandaşlarımız da bu konuya duyarlılık göstererek gerekli ihbarları yetkili kurumlara yapsınlar.
Anız yangınlarının çevre, insan sağlığı ve doğal dengenin bozulmasına neden olduğu için, anız yakanlara her dekar için 73,68 TL idari para cezası verilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 31 Aralık 2019 tarih ve 30995 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2020/1 No’lu Tebliğ’inde “Anız yakanlara her dekar için 73,68 TL idari para cezası ve ayrıca anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır”.
Anız yakmanın önlenmesine ilişkin gerekenler valilik tebliğinde yayınlandı. “Anız yangınları çevre, insan sağlığı ve doğal dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Bunların engellenmesi noktasında eğitim yayım çalışmaları başta olmak üzere birçok programlar düzenlenmesi gerekiyor. Valiliklerce söz konusu tebliğ yayımlanarak bütün ilçelere, ilgili kamu kurum kuruluşları ile muhtarlıklara yapacakları iş ve işlemlerle ilgili bilgilendirme mahiyetinde gönderiliyor. Buna göre İl Milli Eğitim Müdürlükleri eğitim faaliyetlerinde bulunacak ve İl Müftülükleri de hutbelerde bununla ilgili konulara yer verecekler. Orman, Jandarma ve Emniyet birimlerinin konu ile ilgili yapacağı tespitler ve tutanak tutulmuş cezai işlemleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderecekler. Yine ziraat odaları bu konuda hassas ve duyarlı davranarak bununla ilgili yapılacak çalışmalara destek sağlayacaklar, Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyeler yangınlara acil müdahale ederek gerekli tedbirleri alacaklar, karayolları ekiplerinin yol kenarındaki kuru otları temizlemeleri gibi tedbirleri içeren Valilik Tebliği gereğince uygulayacaklar”.
Şimdilik bu kadar, Gönen Postası Gazetesi olarak anız yakımı konusunda daha geniş bilgilere yer vermeye devam edeceğiz ki; topraklarımız zarar görmesin, içinde yaşayan canlılar ölmesin.
Yani bu işin takipçisiyiz, herkesin de takipçi olmasında yarar var. Çünkü, Gönen, topraklar, canlılar hepimizin yaşam alanı, yaşam kaynağı.
Rahmi ÇAKMAK