KİTLESEL BULAŞMA KİTLESEL ÖLÜM DEMEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili son dakika açıklaması yaptı. Bakan Koca, ”Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti” dedi. Bakan Koca ayrıca ”Tedbirlere uyulmazsa yeni tedbirler kaçınılmaz olur” dedi.

Bu açıklama, Virüs’ün çığrından çıktığını gösteren vahim bir durumu işaret ediyor. Eskiden, çok uzak il ve ilçelerden gelen Covid-19 tehlikesinin, doğal olarak da Gönen Merkez, mahaller ve hatta kendi evlerimizin odalarına kadar girdiğini gözler önüne seriyor. Virüsün varlığını inkar etmek, şüpheye düşmek ölüme davetiye çıkarmak anlamına geliyor. O nedenle, Gönen olarak alınan kararlara harfiyen uymak şart. Herkesin bildiği bir şey bu virüsü kapmak kendine zarar. Ancak, Bakan Koca’nın dediği gibi ‘Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti” en tehlikelisi olduğu için kitlesel ölümlerin artması demek.

Bakan Koca, işin vahametini şu sözleriyle anlatıyor: “Kış aylarının gelmesiyle birlikte insanların kapalı ortamlarda birlikte bulunmasının da getirdiği riskle tüm dünyada adeta patlama şeklinde hızlı bir artış başladı. Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti. Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Halihazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Dünyada ilk zirvenin yaşandığı nisan ayında günlük yeni vaka 80 bin civarında iken, Eylül’de günlük vaka neredeyse 4’e katlanarak 300 bini buldu. Son bir ay içinde yüzde 100’lük bir artışla kasım ayında günlük vaka sayısı 661 bine ulaştı. Yine nisan ayında günde 8 bin 500 kişi bu hastalıktan ölürken, içinde bulunduğumuz kasım ayında günlük ortalama ölüm sayısı 10 bini aştı. Bugün birçok ülke kapanma tedbirlerine ve hareket kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı”.

Rahmi ÇAKMAK