Osteoporoz (Kemik erimesi) her 3 kadından birini tehdit ediyor

Kemik kütlesinde azalma ve mikro yapısında bozukluk sonucu gelişen kemik erimesi yani osteoporoz, kırık riskinde artışa yol açan ve en sık görülen metabolik kemik hastalığı. 50 Yaş üstü her 3 kadından birini tehdit eden ospeoporoz, ileri yaş erkeklerde de görülüyor.
20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle hastalığa dikkat çekerek Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Osteoporoz ve Diğer Metabolik Kemik Hastalıkları Çalışma Grubu adına açıklama yapan Prof. Dr. Zeynep Cantürk, nüfusun giderek yaşlanması sonucu osteoporoz ve buna bağlı kemik kırıklarında artış olduğunu söyledi.

Dünyada 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından birinin ve her 5 erkekten birinin hayatının bir döneminde kırık yaşadığını, ülkemizde de 50 yaş üzerindeki her 4 kişiden birinde osteoporoz bulunduğunu söyleyen Doktor Zeynep Cantürk, “Aslında önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olan osteoporoz, günümüzde önemli bir ekonomik ve sosyal problem haline gelmiştir. Sanılanın aksine osteoporoza bağlı kemik ağrıları sık görülmemekte, ağrı çoğunlukla kırık oluştuktan sonra ortaya çıkmaktadır. Kırıklar genellikle hafif bir travma ile veya kendiliğinden olmaktadır. Osteoporoz, omurga kemiklerinde çökme kırığı oluşturarak boy kısalığı ve kamburluğa kalça kırığı oluşturarak sakatlık ve ölüm riskinde artışa yol açabilmektedir” dedi.