POLİSLERİMİZ KADES’İ TANITTILAR

Kadına şiddetin, en üst noktalara ulaştığı şu günlerde, imdada yine polislerimiz yetiştiler. Gönen İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis memurları, Gönen Şehir Parkı’nda hem broşür dağıttılar hem de Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES)  nasıl kullanılacağını anlattılar.

Özellikle bayanlarımıza dağıtılan broşürlerde Kadın Destek Uygulaması’nın nasıl kullanılacağı, acil durumlarda neler yapılaması gerektiği anlatılıyor.   Gönen İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis memurları, sürekli olarak broşürlerin dağıtımına bundan sonra da devam edecekler ve tanıtımları gerçekleştirecekler.

Şiddete maruz kalan kadın veya çocuklar Kadın Destek Uygulaması (KADES) üzerinden Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan proje KADES, şiddet ve taciz gibi kötü vakalarının az da olsa önüne geçebilmeyi amaçlıyor. IOS ve Android marketler üzerinden indirilebilen KADES uygulaması sayesinde, acil bir durumda yardım çağırabilecekler.

KADES; aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 112/155/156 Acil Çağrı Merkezine ulaşmalarını sağlayan ve sonrasında olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edildiği bir uygulamadır.

Rahmi ÇAKMAK