SAĞLIK SORUNLARINA DUR DENİLMELİ

Herkesin bildiği gibi, Gönen’in içinde bulunduğu mali sıkıntıların dışında, sağlık sorunları da kanayan en önemli yaralardan biri olarak, gündemdeki yerini alıyor. Kanser, erken yaşta yüksek (hiper) tansiyona dayalı ölümler ve felç, kalp krizi vakaları, erken yaşta gelen ölümler çoğalmış durumda.  Kanser vakalarının yüksek sayıda yaşandığını, Gönen’den Bursa’ya kalkan araçların sayısı belli değil. Köy kahvelerine, Bursa Onkoloji Hastanesine şu gün şu saatte otobüs seferimiz vardır diye yazılar asılıyor. Otobüs terminalinden Bursa Onkoloji Hastanesine haftada birkaç  gün bir otobüs dolusu hasta gidiyor.

Son günlerde gözlemlenen erken yaşata olmalarına rağmen yüksek (hiper) tansiyona dayalı ölümler ve felç, kalp krizi vakaları artış göstermekte. Zaman zaman bu sorunlar halk olarak, basın yoluyla gündeme getirildi. Bazı milletvekillerimiz Meclis’te de bu sorunları dile getirdi. Ancak şu güne kadar, herhangi bir sonuç alınamadı, veya çözüm yolunda adım atılmadı.

Meşhur bir laf vardır. Paramı önemli yoksa sağlık mı? Buna verilebilecek tek cevap, Sağlık olmazsa paranın hiçbir önemi kalmıyor. Para acıları bir yere kadar hafifletiyor.