Üreticilerin Beklentisi

Yeni yıla girdiğimiz şu ilk günlerde 2019 yılında, hayvancılığımız durumunu değerlendirdik. Konuyla ilgili, Veteriner Hekim Arif ORUÇ’dan bilgi aldık.

”Yeni yıla merhaba derken herkesin kafasında yeni hesaplar ve yeni umutlar dolaşıyor. 2019 yılındaki isimsiz kriz, memleketin en ücra köşelerinde bile en soğuk rüzgârlarıyla hissedildi. Bu krizden en zararlı çıkanlar da hiç şüphesiz kredili işlem hacmi yüksek olan şirketler ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerdi.

2019 HAYVANCILIKTA NASIL GEÇTİ?

2019 Yılını 2018’den başlayarak analiz etmek gerekir diye düşünenlerdenim. Sektör 2019 yılına yeni bakan Bekir Pakdemirli’nin 25 kuruş süt desteği müjdesi ile girdi. Ancak bu destekleme artışının ağır bir bedeli ve yıkıcı sonuçları olacaktı. Çünkü 25 kuruşluk destek geçici, süte yapılması beklenen zam ise kalıcıydı. O gün kimse geleceğe bu yönüyle bakamadı. Çünkü umut fakirin ekmeği idi. İlk darbe süt konseyinin toplanmadan dağılması oldu. 25 kuruşluk desteğin süt fiyatındaki artış için yeterli olduğu, süte yapılacak zammın seçim öncesi enflasyon değerlerinde sebep olacağı artışın konuşulmasını müteakip süt fiyatları müzakere edilmeden toplantı iptal edildi. Zaten 2018 yılında yapılan ilk toplantıda soğutma bedelleri süt fiyatına dâhil edilerek kendi tankı bulunan üreticiler ve kooperatifler bir yara almıştı. Yılın son çeyreğinde bölgede süt toplayan YÖRSAN firmasının konkordato ilan edip üreticilere olan borcu ödememesiyle Gönenli süt üreticileri ağır bir darbe daha aldı. Her şeyin üstüne gelen bu üçüncü darbeyle süt üreticileri 2018’den 2019’a alev topu gibi geçtiler.

Umuldu ki 2019 yılında üreticiler için piyasa hareketlenir, süt ve et fiyatlarına iyileştirmeler yapılarak tekrar eski günlerdeki gibi kazandıran bir sektör haline gelir. Ama 2019 yılı beklendiği gibi olmayacaktı. Süt fiyatları 1,70 + destekten 2,00 + desteğe zamlanırken yemlere art arda gelen zamlar süte yapılan zammı silip süpürdü. Zira Ulusal Süt Konseyi rakamlarına göre 2018 yılında kilosu 1,06 lira olan 18 proteinli süt yemi 2019 yılında 1,63’e kadar çıktı. Yapılan zam %50’nin üzerindeydi.

Süt üreticilerinin baskılarıyla eylül ayında yapılan 2. toplantıdan 2,30 süt fiyatı çıktı çıkmasına ancak bu kez de devlet 25 kuruşluk desteğini 10 kuruşa düşürdü. Yapılan her yeni zamla üreticiler bir yara daha aldı ve hayvancılık sektörü beklendiği gibi küçülmeye gitti.

Eğer 2020 yılında Süt/Yem paritesi ve Et/Yem paritesi oluşturulamazsa hayvansal gıdalarda dışa bağımlı bir ülke olma yolunda ilerleme kat etmiş oluruz gibi gözüküyor” diyen Veteriner Hekim Arif ORUÇ, 2019’u değerlendirerek, üreticilerin beklentisini dile getirdi.